WEBLAPKÉSZÍTÉSI KIFEJEZÉSEK ABC SORRENDBEN
Alcím - Az alcímek általában nagyon érdekesek. Keltsék fel a figyelmet. Fontos, hogy nagy betűvel írjuk. Célja,hogy a látogató szeme megakadjon rajta.
Autóresponder – Az autóresponder egy e-mail küldő autómata. Ha valaki honlapodon keresztül jelentkezik hirleveledre, akkor az autoresponder automatikusan beállítja, hogy mikor kapják meg a tagok a leveleket. Pl. Megadja az E-Mail címét tehát feliratkozik a hírleveledre, az első levelet azonnal megkapja, a következőket pedig úgy küldi, ahogy te beállítod. Azt is mondhatjuk, hogy ez egy automatikus levélküldő rendszer.
Banner – Lehet, hosszú, fekvő, álló, kocka alakú, téglalap, kisebb, nagyobb. Ez nem más mint egy reklámcsík, amivel honlapodat reklámozod. Ha valaki rákattint akkor a reklámozott honlapon találja magát.
Bannercsere – Nem más mint ingyenreklám. A honlap tulajdonosok bannerek cseréjével hirdetik egymás oldalát.
Bannercsere rendszerek – lehetőséged van bannered feltöltésére és a megjelenése a rendszertől függ.
Betütípus – Ez nem más mint a honlapokon megjelenő betü tipusok. Leggyakrabban használtak: Tahoma, Calibri, Georgia, Arial, Times New Roman
Beviteli mező - Beviteli mezőnek azt a részt nevezzük ahova a szöveget írjuk.
Böngésző – Az a program amivel az internetet nézed. /pl. Google böngésző/
Célközönség – A célközönséghez tartoznak azok az emberek akik érdeklődnek az adott termék vagy szolgáltatás iránt.
Címsor - Ide írjuk a honlap címét.
CSV -Egy fájlformátum, amit a Micsosoft Excel nevű programmal vagy az Open Office nevű programmal tudunk elkészíteni . Ez voltaképpen egy olyan táblázat, amelyet , webáruház készítő rendszere is tud használni termékek letöltéséhez, az árlista frissitéséhez majd visszatöltéséhez.
Domain név – Egy honlap címe, amit a böngésző cimsorába kell beírni, hogy a honlap főoldala megjelenjen.
Miben különbözik az URL-től?
Az URL nem csak a domain nevet tartalmazza, hanem a domain néven belül más oldalak vagy adatállományok ( pl. képek, dokumentumok) címét is leírhatunk vele:
URL - A domain névhez készíthető aldomain.
.
E-book – Az elektronikus könyveket nevezik E- bookoknak. Ezeket a könyveket csak számítógépen lehet olvasni. Egy olvasó program szükséges hozzá.
Egy jó szövegszerkesztővel bárki készíthet ilyen könyvet és népszerűsítheti is az interneten .
E-Mail - másszóval elektronikus levél. A mai világban ezt már majd mindenki használja. A levelet egy számítógépes program segítségével írjuk s az interneten keresztül továbbítjuk.
Pl. http://interneteskereset@gmail.com
Így épül fel: Ez az előtag/kukac/domain(esetleg aldomain)
E-Mail marketing - Ez az interneten törtenő értékesítés legeredményesebb formája.
Miről is van itt szó: Nem csinálunk mást mint összegyüjtjük a honlapunkra látogatók E-Mail címét majd hasznos információt küldünk számukra.
Tehát reklám mentesen tanítunk. Segítünk abban, hogy megtudják oldani felmerülő probémáikat.
Nevezhetjük szakmai tekintély építésének is és ha tekintélyt szerzünk magunknak akkor szívesebben vesznek nálunk mint olynoknál, akik nem olyan szakértők saját szakmájuknak.
Értékesítési oldal - Olyan oldal amelynek az a célja, hogy termékeket vagy szolgáltatásokat értékesítsen.
Felépítése: látogatóbarát. Mit jelent ez? Felkelti alátogató érdeklődését és arról ad információt, hogy milyen előnye van az adott terméknek ill. szolgáltatásnak.
A jobbak és a nagyobbak nem eröltetik senkire sem rá a vásárlást, hanem E-mailben tarják a látogatóval a kapcsolatot. Tehát E-Mail marketinggel értékesítenek.
Fájl – Számítógépen, CD-en, Pendraivon tárolt adatállomány. Amik képek, videok, zenék, szövegek, programok, dokumentumok lehetnek.
Fejléc - Fejlécnek a honlapok felső részét hívják. Ez legtöbbször egy fekvő kép, amelyik a holnap tartalmának lényegét mutatja meg.
Flash – mozgó kéoek, animációk, reklámbannerek, videók. Ma már nagyon sok honlapon látható. Egyik vezető ebben a Youtube ott is Flash videókat láthatunk.Segítségével lehet olyan menüket készíteni amik színt váltanak / ha föléje visszük a nyilat/
Főcím – Az oldal elején egy figyelemfelkeltő szöveg. Mindig lényegre törőnek kell lennie. Hogy felkeltse az olvasók figyelmét.
Forrás kód - Az a kód amivel a honlapot építjük fel /Html/
Fórum – Ezek azok a honlapok ahol egy meghatározott témáról folyik a csevegés. Néha más téma megbeszélésére is lehetőséget biztosítanak.
GIF - A Graphics Interchange Format rövidítése. Kisebb animációk megjelenítését teszi lehetővé. Egy képkockán belül több képkockát jelenít meg. Tömöríti a képeket, igy azok kisebb helyet foglalnak el.
Google - A világ összes honlapjáról képeket, szöveget összegyüjtő internetes kereső program. Ahol mindenkinek lehetősége van azt megkeresni ami érdekli.
GYIK – Olyan oldal a honlapokon ahol az odalátogatók kérdéseiket teszik fel s itt meg is kapják rá a választ. /GYakran Ismételt Kérdések/
Hírlevél – Ha valami érdekelt téged feliratkoztál rá, s onnét rendszeresen kapod az információkat mindaddig amíg le nem iratkozol. Használatukkal jól lehet internetes üzleteket építeni. Ma már sok található az interneten.
Honlap – Itt jelennek meg az interneten tárolt információk. Tehát most, te is egy honlapon olvasol.
Honlapsablon – Előre elkészített honlap, fejléccel, grafikával, színekkel. Képeket, szöveget, menüket kell feltenni rá s már van is egy jó honlapod.
Html – / Hyper TextMarkup Language / Nem más mint egy leíró nyelv s ezzel alakíthatjuk a honlapok a honlapok megjelenését. A kódokat kacsacsőrökkel nyitjuk és zárjuk pl: < és >. Ahhoz , hogy kiismerd magad a jelek között ezt is meg kell tanulnod ugyanúgy mint minden mást.
Igazítás – Sorok elrendezése a honlapon /balra, középre, jobbra/
Infótermék – Valamilyen témát részletesen elmagyarázó információ közvetítő “eszköz”. Pl. video vagy e-book. Te is készíthetsz ilyeneket a honlapodra, ha rendelkezel valamilyen termékkel.
Internet – Az internet nem más mint egy számítógépes hálózat. Kétféle típusú számítógép létezik. Szerver = adatok tárolhatóak /képek, videók, dokumentumok s egyéb fájlok is. A másik az amikor a látogatók /mint például te is/ gépeddel csatlakozol az internetre s megjeleníted ill. megnézed a Szerverre feltöltött adatokat
IP Cím - a számítógép azonosító száma.
Jelölő négyzet – ez a négyzet a honlapokon megjelenített ürlapokon található s ennek segítségével tudunk kiválasztani különböző lehetőségeket. Ha rákattintassz egy kicsi pipa jelenik meg benne. S mégegyszer rákattintáskor eltűnik
JPG – Nagyon elterjedt tömöritett képformátum, ha nem az egyik legelterjedtebb, általa kisebb méretű képeket tárolhatsz amelyek sokkal kevesebb helyet foglalnak el a gépeden.
Kereső - Egyfajta honlap ahol szavakat kifejezéseket írhatsz be s egy program megkeresi neked azokat a honlapokat ahol ezeket megtalálod. . A legnépszerübb kereső a Google.
Ha honlapod kereső barát vagyis jól van felépítve akkor hamar megtalálják és sok látogatóra tehetsz szert így a honlapodon.
Kereső optimalizálás - A Google vagy más kereső programok a találatokat különböző szempontok alapján rendezik. Legtöbben csak az első helyeken található oldalakra kattintanak. Ezért célszerü komolyan foglalkozni a kereső optimalizálással,hiszen ezzel meg lehet oldani, hogy a mi lapunk is az elsők között legyen.
Kosár - ezt a kifejezést főleg a Webáruházak oldalán használják. Ezeken az oldalakon kosárba rakjuk a kiválasztott általunk megrendelt árukat. Ugyanúgy mint az Áruházakban csak interneten keresztül végezzük.
Lábléc - az a rész amit egy honlap alján látunk. Ide beírhatunk egy szöveget, idézetet, elérhetőségeinket. Ill. még a honlap címe is sok esetben itt is fel van tüntetve.
Látogató - az az egyén aki éppen a te honlapodat nézegeti
Látogatottság - a szó a honlap látogatottságat jelenti a nap bizonyos időszakaiban.
Letöltés - Az internetről nagyon sok mindent le lehet tölteni. Ezek például. könyvek, videók, zenék, filmek, receptek, stb. Ha egy honlapot megakarunk nézni azt is úgy töltjük le.
Link - A honlapon egy olyan szövegrész ami elvezet bennünket egy másik oldalra pl: http://www.hupont.hu
Belső link - ez egy olyan link ami a saját honlapodon belül egy másik oldaladra mutat. Ugyanazon a honlapon maradsz csak átküld egy másik oldalára.
Külső link - Ha erre kattintunk akkor elhagyjuk az addig weboldalt amit néztünk.
Tört link - Hibásan megadott linkek amikre, ha rákattintunk nem vezet el sehova. Vagy pedig már nem létezik az az oldal.
Linkcsere - Ugyanaz mint a Bannercsere csak itt linkeket cserélünk. A kép helyett szöveg jelenik meg a honlapon.
Marketing - egy folyamat ahol egy terméket vagy szolgáltatást eljuttatunk az interneten keresztül a vásárlóhoz. /Piackutatás, reklámozás, értékesítés/
Megabájt - Azt mutatja, hogy mennyi egy adatállomány/másnéven fájl/ mérete. Mennyi hely foglalt ill. szabad egy merevlemezen. Vagy az egyre elterjedtebb pendrivekon. 1MB /megabájt/ = 1024 KB /kilobájt/, 1 KB pedig 1024 bájt.
Menü - Ezzel navigálunk a honlapokon. Ha rákattintunk akkor egy másik oldalt látunk honlapon belül.
Méta tag - A honlapok nem látható része fent a fejlécben. Itt adhatjuk meg,hogy milyen nyelven íródott a honlap. Kulcsszavakat adhatunk meg és rövid tartalmat is irhatunk ezen a részen.
Online - internetes pl. online társkereső, online tájékoztató stb.
Opt-in - E-mail címlisták amikre valaki saját akarátából iratkozik fel, hogy megkapja a hírleveleket.
Page Rank - pl. 10......-5-3-2-1 Ez egy érték amivel a Google kereső minősíti a honlapokat. 10 a legmagasabb 1 a legalacsonyabb. Minél magasabb az érték annál értékesebb az adott honlap.
Partnerprogram - Egy fajta értékesítés a honlapon a partnerek segítségével. Pl. más holnaptulajdonosok reklámozhatnak minket s ezért tőlünk jutalékot kapnak. Banner vagy szöveges is lehet. Úgy van beállítva a rendszer, hogy a partner látja, hogy kinek az oldalán keresztül vesz a látogató terméket s annak jóváírja a jutalékot.
Potenciális vevő - Olyan látogató a honlapon aki még csak nézelődik, de még nem szánta el magát a vásárlásra. Megfelelő tájékoztatás esetén s ha tetszik neki a termékünk akkor vásárlóvá válhat.
Rádiógomb - Az űrlapokon egy olyan választási lehetőség, ahol több lehetőségből csak egyet lehet választani.
Pl. Melyik ételt szereted jobban? csirkét, disznót, marhát
Regisztráció - Bekerülés egy adott programba. Hírlevélre feliratkozás,egy Google fiók létrehozása. Illetve egy weboldal készítése pl. egy ingyenes weboldal keszítő oldalon.ide mindegyire be kell regisztrálni.
Sales szöveg - Értékesítési szöveg.
Egy olyan honlapszöveg, amely meghatározott szempontok szerint úgy van felépítve, hogy a látogatót végigvezesse egy "figyelemfelkeltés, cselekvés" sorozaton és elérje, hogy vásároljon.
Szavazás - Nem más mint egy űrlap, amelyen több fajta lehetőség közül lehet válogatni.Egy szavazás elárulja, hogy a látogatók mit szeretnének.
Például: Mi a jobb? A tea, kávé vagy a cóla
Szerver - Egy olyan - általában nagy teljesítményű - számítógép az interneten, amelyen adatokat (honlapokat, programokat, képeket stb.) tárolnak és az internetezők innen tudják letölteni ezeket a saját számítógépükre.
Találati lista - A honlapok találati listája. Ha beírsz a keresőbe egy szót akkor arra rengeteg oldalt mutat a kereső. Ez az úgynevezett találati lista. A találati lista elején mindig a legértékesebb honlapok foglalnak helyet.
Tárhely - Egy olyan hely az interneten, ahová az adatállományainkat feltölthetjük. Ez lehet, fizetős vagy ingyenes. A tárhelyek általában egy szervernek nevezett számítógépen találhatóak. S ide tölthetjük fel a saját szémítógépünkön található képeket, videókat, E-bookokat stb.
Tartalomkezelő - Egy rendszer, aminek segítségével saját magunk szerkeszthetjük a honlapunkat. Alakíthatjuk a megjelenését. Szöveget, képet, táblázatokat tehetünk rá. Legtöbbször egy azonosítóval /ez lehet E-mail címed vagy felhasználóneved/, és egy jelszóval tudunk belépni a tartalomkezelőkbe.
Title - A honlap egy oldalának a címe.Ez nem az ablakban jelenik meg, hanem a böngésző keretének felső részén. A Google kereső találati listáján az egyes találatok első sorában az jelenik meg, amit ide írunk.
URL - Egy adatállomány pontos címe az interneten. Például: http://www.hupont.hu
Űrlap - Azt tudod, hogy van sok űrlap amit életünk során kitöltünk papíron. Az interneten is ugyanez meg van. Az űrlap lehet megrendelő pl.amit kitöltünk mikor megrendelünk p. egy pulóvert. Vagy lehet véleménykérő is, amelyen kérdésekre válaszolnak. Például: Neve:, E-mail cím:, Skype.,
Vágólap - Ez egy nagyon hasznos segédeszköz. Szövegek, képek és más elemek villámgyors másolására szoktuk használni.Ha nem szeretnénk ismételten ugyanazt a szöveget többször leírni, akkor kimásoljuk az adott dokumentumból s beillesztjük arra az oldalra ahova tenni szeretnénk. Jobb egérgombbal tudjuk elvégezni: másolás ill. beillesztés elnevezések alatt.
Vendégkönyv - A honlap látogatói írnak üzenetet vendégkönyvbe, amelyek a bejegyzés sorrendjében jelennek meg a honlapon.
Vevő - Az a látogató aki már ténylegesen eldöntötte, hogy vásárolni szeretne valamit. Pl. valamelyik katalógus oldalán ahol ruhaféléket árulnak. stb.
Vezércikk - Azonnal a cím után következő szöveg a honlapon.
Webáruház - Egy olyan honlap, ahol termékek között böngészhetünk és amelyik megtetszik azokat összegyűjthetjük egy kosárba, majd amikor végeztünk a nézelődéssel, akkor a kosárba tett termékeket megrendelhetjük.
Webstatisztika - Nevezhetjük látogatószámlálónak is.A honlapunk látogatottságáról készített statisztika. Ma már rengeteg fajta található az oldalakon. Nagyon sok skript van ami megmutatja, hogy egy bizonyos napon, héten, órán mennyi látogató volt az oldalon. Hányan vannak jelenleg fent, mennyi az új és mennyi a visszalátogató?
hirlevél, Ip cim, autoresponder, weblap,google,gif,keresö, internet, fajl,e-mail marketing, ertekesitesi oldal, forraskod,gyik föcim,honlap,weblapkifejezések,domain,aldomain,url,jpg,keresö,forum, alcim,gif, vezércikk, domain,flash,látogatószá,láló marketing,googl, gyik, honlapsablon,html,igazítas,internet,honlap internetpszichologia,jelölönégyzet,keresöoptimalizálás, kosár,lábléc,látogatottság, fejléc,letöltés, linkcsere,megabájt. menü, méta tag,page rank, partnerorogram, potenciálsi vevö,regisztráció, salessöveg, szavazás, webstatisztika,szerver, találati lista, tárhely,tartalomkezelö,title,url,ürlap,ürlapmezö,vágólap,vendégkönyv, vevö, vezércikk,webáruház,rádiógomb,opt-in,online,menü,keresö,jelölönégyzet